Press "Enter" to skip to content

iEMSs 2016 Awards

The Awards Committee has finally evaluated all nominations and the following biennial awards for 2016 have been issued. 

 
The awards ceremony will be held during iEMSs 2016 in Toulouse. 
 
We warmly congratulate the recipients of the iEMSs 2016 awards.
 

 

Medallists

Ann van Griensven, Vrije Universiteit Brussel, Belgium

Patrick Reed, Cornell University, USA

 

Early Career Research Excellence

Serena Hamilton, Edith Cowan University, Australia

Joseph Guillaume, Aalto University, Finland

Joseph Kasprzyk, University of Colorado Boulder, USA

 

Fellows

Robert Argent, Bureau of Meteorology, Australia

Ralf Denzer, Saarland University of Applied Sciences, Germany

Stefan Reis, Centre for Ecology and Hydrology, UK

Gene Whelan, US EPA, USA

Students Awards at iEMSs 2014

During each iEMSs conference, students can participate to a competition for the best presentation. In San Diego the winners were:

For the best presentation:

  1. Jon Herman – Balancing robustneess to future uncertainty between cooperating regional water utilities
  2. Tommaso Stella – Reimplementation and reuse of the Canegro model
  3. Lu Wang – Modelling of CO2 solubility in salty aqueous solutions at geological sequestration conditions

After the jump more information on commendations for best presentation and awards for best posters

(more…)

2014 iEMSs Awards

The iEMSs is proud too announce the recipients of the 2014 awards:
 
Biennial medallists
 
James Ascough, US Department of Agriculture, USA
Marcello Donatelli, CRA-CIN, Italy
Thorsten Wagener, University of Bristol, UK
 
Early Career Excellence Awards
 
Tatiana Filatova, Twente University, The Netherlands
Stefano Galelli, Singapore University of Technology and Design, Singapore
Jeffery S. Horsburgh, Utah State University, USA
Francesca Pianosi, University of Bristol, UK
 
In 2013 we have also elected three new Fellows:
 
Barbara Robson, CSIRO, Australia

Jiří Hřebíček, Masaryk University, Czech Republic
Ioannis Athanasiadis, University of Thrace, Greece
 
All the awards will be consigned during the Gala Dinner at iEMSs 2014 in San Diego.

 

iEMSs Fellows 2013

The Board is very pleased to accept the unanimous recommendations of the Awards Committee. The 2013 iEMSs Fellows are:
 
Barbara Robson, CSIRO, Australia
Jiří Hřebíček, Masaryk University, Czech Republic
Ioannis Athanasiadis, University of Thrace, Greece
 
The Board thanks the Award Committee for the excellent selection as these three iEMSs members deeply deserve this recognition for their continuous efforts aimed at the benefit of our Society.

iEMSs 2012 Student Paper Awards

The following students received the Best Student Paper Prize in the recent iEMSs 2012 Biennial Conference:

  • Romain Lardy, the First Place Award for Student Papers for the excellent paper: “Ecosystem Climate Change Vulnerability Assessment Framework” (paper #447)

  • Romina Drees, the Second Place Award for Student Papers for the excellent paper: “Which household tolerates droughts? – Strategies to secure pastoral livelihoods” (paper #810)

  • Pierre Gousseau, the Third Place Award for Student Papers for the excellent paper: “Large-Eddy Simulation of Pollutant Dispersion in Downtown Montreal: Evaluation of the Convective and Turbulent Mass Fluxes” (paper #401)
  • Gary W. Johnson, the Third Place Award for Student Papers for the excellent paper: “Modelling Ecosystem Service Flows under Uncertainty with Stochastic SPAN” (paper #900)

The papers can be read from the iEMSs 2012 Procedings (link on the right) once they become available. Congratulations to all awardees!

iEMSs 2012 Student Presentation Awards

It is now a tradition that students attending a iEMSs conference can ask to participate to the Best Presentation award. The prize is given after a thorough examination led by a specific Committee (special thanks to Susan Cuddy for having led the works of this devoted group of people). This year, at iEMSs 2012, the following young researchers were awarded:

  1. Niklaus Lehmann (ETH Zürich), for the presentation of the paper “Adapting towards climate change: A whole-farm approach” co-authored with Robert Finger
  2. Gunnar Dressler (UFZ Leipzig) for the paper ” Mobility – a panacea for pastoralism? An ecological-economic model- ling approach” co-authored with Birgit Müller and Karin Frank
  3. Joseph Kasprzyk (Penn State, USA) for the paper “Many-Objective Robust Decision Making for Water Supply Portfolio Planning Under Deep Uncertainty” co-authored with Shanthi Nataraj, Patrick Reed, and Robert Lempert

Student Prizes

List of recipients of iEMSs student awards

  • 2014
    • Student best presentation awards:
      • Jon Herman – Balancing robustneess to future uncertainty between cooperating regional water utilities
      • Tommaso Stella – Reimplementation and reuse of the Canegro model
      • Lu Wang – Modelling of CO2 solubility in salty aqueous solutions at geological sequestration condition
    • Commendations 
      • Samuel Rivera
      • Hugo Thierry
      • Bharathi Murali
      • Gennadii Donchyts
      • Javier Gonzalez
      • Danlu Guo
    • Best poster:
      • Mehrmet B. Ercan, University of South Carolina, USA, A Python Tool for Multi-Gage Calibration of SWAT Models using the NSGA-II Algorithm
      • Honglan Shi, Kyung Hee University, Republic of Korea, Understanding of Nonlinear Environmental Processes Using Chemometric Driven Model with Time Difference Concept
      • Shaun Livingston, BYU, USA, How about ‘PINTEREST’ for water data and models?
  • 2012
    • Student best presentation awards
      • Niklaus Lehmann (ETH Zürich), for the presentation of the paper “Adapting towards climate change: A whole-farm approach” co-authored with Robert Finger
      • Gunnar Dressler (UFZ Leipzig) for the paper ” Mobility – a panacea for pastoralism? An ecological-economic model- ling approach” co-authored with Birgit Müller and Karin Frank
      • Joseph Kasprzyk (Penn State, USA) for the paper “Many-Objective Robust Decision Making for Water Supply Portfolio Planning Under Deep Uncertainty” co-authored with Shanthi Nataraj, Patrick Reed, and Robert Lempert
  • 2010
    • Student best paper awards
      • Stefano Balbi – A spatial agent-based model to explore scenarios of adaptation to climate change in an alpine tourism destination
      • Lyubomir Halachev – Analysis of the economic sustainability of companies in the water sector
      • Gert Everaert – Development of data-driven models for the assessment of  macroinvertebrates in rivers in Flanders
      • Anna Cord – Remote sensing time series for modelling invasive species distribution: a case study of Tamarix spp. in the US and Mexico
    • Student commendations
      • Serena Chen – Bayesian network for modelling habitat suitability of an endangered species
      • Simon Hood – A novel model calibration technique through application of machine learning association rules
      • Ioan Ferencik – On site environmental modelling and monitoring: the Nordic scenario in HYDROSYS project
      • Anas Altartouri – Spatiotemporal modelling of the spread of common reed on the Finnish coast
      • Monica Carvalho – Modelling a simple trigeneration system: environmental costs
      • Levis Gill – An interactive visual decision support tool for sustainable urban river corridor management
      • Javier Holguin Gonzalez – Modelling the ecological impact of discharged urban waters upon receiving aquatic ecosystems. A tropical lowland river case study: city Cali and the Cauca river in Colombia
      • Sidney Pendelberry – A taguchi-based method for assessing data center sustainability
      • Yi-Liang Kuo – Unexpected Side-effects of Winter Feeding: Learning from Mahalanobis Distances Factor Analysis in the case of red-crowned Cranes in Hokkaido, Japan
  • 2008
    • Student prizes
      • Javier Murillo – Improving waste water treatment quality through an auction-based management of discharges
    • Student commendations
      • Ilias Pechlivanidis – The significance of spatial variability of rainfall on runoff
      • Tatiana Filatova – An agent-based model for explaining land market mechanisms for coastal zone management
      • Marta Terrado – Coupling empirical and deterministic models to assess surface water contamination.
  • 2006
    • Student prizes
      • Jakin Ravalico, University of Adelaide, Australia
      • Ans Mouton, University of Ghent, Belgium
    • Student commendations
      • Lance Besaw, USA
      • Vimal Sharma, Canada
      • Octavio Sequeiros, USA
      • Judith Janssen, The Netherlands
  • 2004
    • Student prizes
      • Ioannis Athanasiadis (integrated systems)
      • Bernardo Veiga (socioeconomic systems)
      • Bjorn Reineking (general systems)
    • Student commendations
      • Panomsak Promburon (socio-economic systems)
      • Karina Rinke (integrated systems)
      • Jean-Michel Medoc (integrated systems)
      • Hazel Parry (natural systems)
      • Angelo Doglioni (natural systems)
  • 2002
    • Student prizes
      • Felix Chan, Australia (socio-economic systems)
      • David Marechal, Great Britain (natural systems)
      • Giorgio Corani, Italy (general systems)
    • Student commendations
      • Kai Brassel (socio-economic systems)
      • Suhejla Hoti (socio-economic systems)
      • Eva Trasforini (general systems)
      • Christopher Pettit (general systems)
      • Elmar Kriegler (natural systems)
      • Michaela Saisana (natural systems)

Medallists, Fellows and ECREs

The iEMSs acknowledges research excellence and service to the Society periodically awarding Medals (biennial, even years), Fellowships (biennial, odd years) and Early Career Research Excellence (ECRE) awards (biennial, even years).

  • 2020
    • Medalists
      • Robert Lempert
      • Lucy Marshall
      • Derek Robinson
    • ECRE Awards
      • Jon Herman
      • Saman Razavi
      • Helen Mayfield
      • Andrea Cominola 
  • 2019
    • Fellows
      • Daniel P. Ames, BYU, USA
      • Marina Erechtchoukova, York University, Canada
      • Olaf David, Colorado State University, USA
      • Min Chen, Nanjing Normal University, China
  • 2018
    • Medalists
      • Andrea Castelletti, Politecnico di Milano, Italy
      • Andrea E. Rizzoli, IDSIA USI/SUPSI, Switzerland
      • Val Snow, AgResearch Ltd, New Zealand
    • ECRE Awards
      • Ibrahim Demir, University of Iowa, USA
      • Sondoss El Sawah, ANU, Australia
      • Matteo Guiliani, Politecnico di Milano, Italy
      • Jiri Nossent, Vrije Universiteit Brussel, Belgium
  • 2017
    • Fellows
      • Sabine Sauvage
      • Carlo Gualtieri
      • Gerald Schimak
  • 2016
    • Medallists
      • Ann van Griensven, Vrije Universiteit Brussel, Belgium
      • Patrick Reed, Cornell University, USA
    • ECRE Awards
      • Serena Hamilton, Edith Cowan University, Australia
      • Joseph Guillaume, Aalto University, Finland
      • Joseph Kasprzyk, University of Colorado Boulder, USA
  • 2015
    • Fellows
      • Robert Argent, Bureau of Meteorology, Australia
      • Ralf Denzer, Saarland University of Applied Sciences, Germany
      • Stefan Reis, Centre for Ecology and Hydrology, UK
      • Gene Whelan, US EPA, USA
  • 2014
    • Medallists
      • James Ascough, US Department of Agriculture, USA
      • Marcello Donatelli, CRA-CIN, Italy
      • Thorsten Wagener, University of Bristol, UK
    • ECRE Awards
      • Tatiana Filatova, Twente University, The Netherlands
      • Stefano Galelli, Singapore University of Technology and Design, Singapore
      • Jeffery S. Horsburgh, Utah State University, USA
      • Francesca Pianosi, University of Bristol, UK
  • 2013 
    • Fellows
      • Barbara Robson, CSIRO, Australia
      • Jiří Hřebíček, Masaryk University, Czech Republic
      • Ioannis Athanasiadis, University of Thrace, Greece
  • 2012
    • Medallists
      • Dawn Parker, University of Waterloo, Canada
      • Peter Reichert, EAWAG, Switzerland
      • Alexey Voinov, University of Twente, The Netherlands
    • ECRE Awards
      • Luca Brocca, CNR-IRPI, Italy
      • Jonathan Goodall, University of South Carolina, USA
      • Giorgio Mannina, Università di Palermo, Italy
      • Enrico Pisoni, Università di Brescia, Italy
      • Pepijn Schreinemachers, Universität Hohenheim, Germany
  • 2011 
    • Fellows
      • Susan Cuddy, ANU & CSIRO, Australia
      • Carlo Giupponi, University of Venice Ca’ Foscari, Italy
      • Richard Sojda, USGS, USA
  • 2010
    • Medalists
      • Holger Maier, University of Adelaide, Australia
      • Ralf Seppelt, Martin-Luther University Halle-Wittenberg, Germany
    • ECRE awards
      • Dan Ames, Idaho State University, USA
      • Andrea Castelletti, Politecnico di Milano, Italy
      • Sander Janssen, Universiteit van Tilburg, The Netherlands
      • Wendy Merritt, Australian National University
  • 2009
    • Fellows
      • Dagmar Haase, Helmholtz Centre for Environmental Research, Germany
      • Jaroslav Mysiak, Fondazione Eni Mattei, Venice, Italy
      • Nigel Quinn, Berkeley National Laboratory, USA
  • 2008
    • Medallists
      • Daniel (Pete) Loucks, Cornell University, Ithaca, USA
      • Stefano Marsili-Libelli, University of Florence, Italy
      • Bernd Page, University of Hamburg, Germany
    • ECRE awards
      • Mark Borsuk, Dartmouth College, Hanover,USA
      • Yuqiong Liu, University of Arizona, USA
      • Brian McIntosh, Cranfield University, UK
  • 2007
    • Fellows
      • Karina Gibert, Technical University of Catalonia
      • Dave Swayne, University of Guelph, Canada
      • Kristina Voigt, GSF-National Research Centre for Environment and Health, Germany
  • 2006
    • Medallists
      • Helena Mitasova, North Carolina State University, USA (integrated systems)
      • John Norton, University of Birmingham, UK and Australian National University, AUS (natural systems)
      • Les Oxley, University of Canterbury, NZ (socioeconomic systems)
    • ECRE awards
      • Jaroslav Mysiak
      • Thorsten Wagener
      • Joaquim Comas
  • 2005
    • Fellows
      • Miquel Sanchez-i-Marré (integrated systems)
      • Christine Lim (socioeconomic systems)
      • Alexey Voinov (natural systems)
  • 2004
    • Medallists
      • Claudia Pahl-Wostl (integrated systems)
      • Michael McAleer (socioeconomic systems)
      • Giorgio Guariso (natural systems)
    • ECRE Awards
      • Felix Chan (socio-economic systems)
      • Suhejila Hoti (socio-economic systems)
      • Rebecca Letcher (integrated systems)
      • Matt Hare (integrated systems)
      • Brian Fath (natural systems)
      • Teemu Kokkonen (natural systems)
  • 2003
    • Fellows
      • Dora Marinova (socio-economic systems)
      • Achim Sydow (natural systems)
      • Andrea Rizzoli (software systems)
  • 2001
    • Inaugural Fellow
      • Anthony J Jakeman, First President of iEMSs, (2000-2004)