Login Form

The International Environmental Modelling & Software Society


List of recipients of iEMSs student awards

  • 2014
    • Student best presentation awards:
      • Jon Herman – Balancing robustneess to future uncertainty between cooperating regional water utilities
      • Tommaso Stella – Reimplementation and reuse of the Canegro model
      • Lu Wang – Modelling of CO2 solubility in salty aqueous solutions at geological sequestration condition
    • Commendations 
      • Samuel Rivera
      • Hugo Thierry
      • Bharathi Murali
      • Gennadii Donchyts
      • Javier Gonzalez
      • Danlu Guo
    • Best poster:
      • Mehrmet B. Ercan, University of South Carolina, USA, A Python Tool for Multi-Gage Calibration of SWAT Models using the NSGA-II Algorithm
      • Honglan Shi, Kyung Hee University, Republic of Korea, Understanding of Nonlinear Environmental Processes Using Chemometric Driven Model with Time Difference Concept
      • Shaun Livingston, BYU, USA, How about ‘PINTEREST’ for water data and models?
  • 2012
    • Student best presentation awards
      • Niklaus Lehmann (ETH Zürich), for the presentation of the paper "Adapting towards climate change: A whole-farm approach" co-authored with Robert Finger
      • Gunnar Dressler (UFZ Leipzig) for the paper " Mobility – a panacea for pastoralism? An ecological-economic model- ling approach" co-authored with Birgit Müller and Karin Frank
      • Joseph Kasprzyk (Penn State, USA) for the paper "Many-Objective Robust Decision Making for Water Supply Portfolio Planning Under Deep Uncertainty" co-authored with Shanthi Nataraj, Patrick Reed, and Robert Lempert
  • 2010
    • Student best paper awards
      • Stefano Balbi - A spatial agent-based model to explore scenarios of adaptation to climate change in an alpine tourism destination
      • Lyubomir Halachev - Analysis of the economic sustainability of companies in the water sector
      • Gert Everaert - Development of data-driven models for the assessment of  macroinvertebrates in rivers in Flanders
      • Anna Cord - Remote sensing time series for modelling invasive species distribution: a case study of Tamarix spp. in the US and Mexico
    • Student commendations
      • Serena Chen - Bayesian network for modelling habitat suitability of an endangered species
      • Simon Hood - A novel model calibration technique through application of machine learning association rules
      • Ioan Ferencik - On site environmental modelling and monitoring: the Nordic scenario in HYDROSYS project
      • Anas Altartouri - Spatiotemporal modelling of the spread of common reed on the Finnish coast
      • Monica Carvalho - Modelling a simple trigeneration system: environmental costs
      • Levis Gill - An interactive visual decision support tool for sustainable urban river corridor management
      • Javier Holguin Gonzalez - Modelling the ecological impact of discharged urban waters upon receiving aquatic ecosystems. A tropical lowland river case study: city Cali and the Cauca river in Colombia
      • Sidney Pendelberry - A taguchi-based method for assessing data center sustainability
      • Yi-Liang Kuo - Unexpected Side-effects of Winter Feeding: Learning from Mahalanobis Distances Factor Analysis in the case of red-crowned Cranes in Hokkaido, Japan
  • 2008
    • Student prizes
      • Javier Murillo - Improving waste water treatment quality through an auction-based management of discharges
    • Student commendations
      • Ilias Pechlivanidis - The significance of spatial variability of rainfall on runoff
      • Tatiana Filatova - An agent-based model for explaining land market mechanisms for coastal zone management
      • Marta Terrado - Coupling empirical and deterministic models to assess surface water contamination.
  • 2006
    • Student prizes
      • Jakin Ravalico, University of Adelaide, Australia
      • Ans Mouton, University of Ghent, Belgium
    • Student commendations
      • Lance Besaw, USA
      • Vimal Sharma, Canada
      • Octavio Sequeiros, USA
      • Judith Janssen, The Netherlands
  • 2004
    • Student prizes
      • Ioannis Athanasiadis (integrated systems)
      • Bernardo Veiga (socioeconomic systems)
      • Bjorn Reineking (general systems)
    • Student commendations
      • Panomsak Promburon (socio-economic systems)
      • Karina Rinke (integrated systems)
      • Jean-Michel Medoc (integrated systems)
      • Hazel Parry (natural systems)
      • Angelo Doglioni (natural systems)
  • 2002
    • Student prizes
      • Felix Chan, Australia (socio-economic systems)
      • David Marechal, Great Britain (natural systems)
      • Giorgio Corani, Italy (general systems)
    • Student commendations
      • Kai Brassel (socio-economic systems)
      • Suhejla Hoti (socio-economic systems)
      • Eva Trasforini (general systems)
      • Christopher Pettit (general systems)
      • Elmar Kriegler (natural systems)
      • Michaela Saisana (natural systems)